Prepare Every Needful Thing

"If ye are prepared, ye shall not fear"


Leave a comment

Food Storage–April 2015

Month Twelve

food-in-buckets

Food Storage plans are intended to feed one person for one year:

Here are the year’s totals for all of the plans:

The Bare Minimum      $480 for the year, with monthly purchases averaging $40

Expanded Storage     $1870 for the year, with monthly purchases averaging $155

Gluten-Free Storage       $1017 for the year, with monthly purchases averaging $85

We hope this is helpful!

The Bare Minimum

19 cans wheat $56.05 (LDS Cannery)

TOTAL $56.05

Expanded Storage

19 cans wheat (100 lbs)   $56.05 (LDS cannery)

2 5-gallon food-grade buckets & lids   $14 (Lowes)

1 can fruit drink mix   $3.25 (LDS Cannery)

4 48 oz jars peanut butter   $22 (Costco)

3 cans powdered milk $18.75 (LDS Cannery)

50 lbs rolled oats $39.45 (Costco)

TOTAL  $149.75

Gluten-Free Storage

No purchases this month!

TOTAL  $0

 

This marks the end of our second year. If you have been following our purchase plan, then, congratulations! You now have a year’s worth of stored food! If not, this month is a great time to start. We will just keep repeating the lists, updating prices for the best deals as we go.

 

Store names provided when I thought they might be helpful in keeping costs down.  If you are having a hard time finding items for the price listed, leave a comment by clicking on the link at the top of the left sidebar and I will give you my pricing info. Pricing is subject to change…as anyone shopping these days can testify!


Leave a comment

Food Storage–March 2015

Month Eleven

food-in-buckets

Food Storage plans are intended to feed one person for one year:

Here are the year’s totals for all of the plans:

The Bare Minimum      $480 for the year, with monthly purchases averaging $40

Expanded Storage     $1870 for the year, with monthly purchases averaging $155

Gluten-Free Storage       $1017 for the year, with monthly purchases averaging $85

We hope this is helpful!

The Bare Minimum

13 cans wheat   $38.35  (LDS Cannery)

TOTAL $38.35

Expanded Storage

4 48-oz jars peanut butter  $20(Costco)

1 case (12) canned fruit   $24 (generic grocery)

75 lbs white rice  $31 (Costco)

1 55-gallon water barrel   $35 (craigslist.com)

7 48-oz tubs shortening   $29.54 (Walmart)

3 5-gallon food-grade buckets & lids   $21 (Lowes)

TOTAL  $160.54

Gluten-Free Storage

50 lbs tapioca flour $62  (Winco)

TOTAL  $62

Store names provided when I thought they might be helpful in keeping costs down.  If you are having a hard time finding items for the price listed, leave a comment by clicking on the link at the top of the left sidebar and I will give you my pricing info. Pricing is subject to change…as anyone shopping these days can testify!


Leave a comment

Food Storage–February 2015

Month Ten

food-in-buckets

Food Storage plans are intended to feed one person for one year:

Here are the year’s totals for all of the plans:

The Bare Minimum      $480 for the year, with monthly purchases averaging $40

Expanded Storage     $1870 for the year, with monthly purchases averaging $155

Gluten-Free Storage       $1017 for the year, with monthly purchases averaging $85

We hope this is helpful!

The Bare Minimum

5 quarts oil   $9.84  (Walmart)

25 lbs dry beans  $12  (Costco)

4 cans oats  $11.80 (LDS Cannery)

TOTAL $37.64

Expanded Storage

19 cans wheat (100 lbs)   $56.05 (LDS cannery)

3 5-gallon food-grade buckets and lids   $21 (Lowes)

12 cans tuna   $9 (Walmart)

25 lbs sugar   $11 (Costco)

2 cans fruit drink mix   $8 (LDS Cannery)

3 cans powdered milk  $14.25 (LDS Cannery)

17 lbs instant potatoes  $27.54  (Winco)

TOTAL  $147.79

Gluten-Free Storage

50 lbs tapioca flour $62  (Winco)

TOTAL  $62

 


Leave a comment

Food Storage–January 2015

Month Nine

food-in-buckets

Food Storage plans are intended to feed one person for one year:

Here are the year’s totals for all of the plans:

The Bare Minimum      $500 for the year, with monthly purchases averaging $40

Expanded Storage     $1870 for the year, with monthly purchases averaging $155

Gluten-Free Storage       $1017 for the year, with monthly purchases averaging $85

We hope this is helpful!

The Bare Minimum

50 lbs oats   $52.68  (LDS Cannery)

TOTAL $52.68

Expanded Storage

6 cases (12) canned fruit   $90 (generic-grocery)

2 cases (12) canned vegetables   $10 (generic-grocery)

9 cans spaghetti   $29.70  (LDS Cannery)

4 48 oz tubs shortening   $16.88 (Walmart)

25 lbs white rice   $10 (Costco)

TOTAL  $156.58

Gluten-Free Storage

25 lbs gluten-free pasta $65 (Trader Joe’s)

9 cans powdered milk   $48.60  (LDS Cannery)

TOTAL  $113.60

 

Store names provided when I thought they might be helpful in keeping costs down.  If you are having a hard time finding items for the price listed, leave a comment by clicking on the link at the top of the left sidebar and I will give you my pricing info. Pricing is subject to change…as anyone shopping these days can testify!


Leave a comment

Food Storage–December 2014

Month Eight

food-in-buckets

Food Storage plans are intended to feed one person for one year:

Here are the year’s totals for all of the plans:

The Bare Minimum      $500 for the year, with monthly purchases averaging $40

Expanded Storage     $1870 for the year, with monthly purchases averaging $155

Gluten-Free Storage       $1017 for the year, with monthly purchases averaging $85

We hope this is helpful!

The Bare Minimum

8 cans sugar   $44  (LDS Cannery)

TOTAL $44

Expanded Storage

25 lbs white rice   $10 (Costco)

25 lbs sugar   $11 (Costco)

2 #10 cans instant potatoes   $9 (LDS Cannery)

10 lbs salt   $10 (grocery store-generic)

12 cans tuna   $10.44 (Walmart)

6 #10 cans powdered milk   $32.40 (LDS Cannery)

4 cases (12) canned fruit $60 (grocery store-generic)

1 case (12) canned vegetables   $10 (grocery store-generic)

TOTAL  $142.84

Gluten-Free Storage

60 lbs dry legumes $36 (Costco)

60 lbs sugar   $33 (Costco)

TOTAL  $69

 

Store names provided when I thought they might be helpful in keeping costs down.  If you are having a hard time finding items for the price listed, leave a comment by clicking on the link at the top of the left sidebar and I will give you my pricing info. Pricing is subject to change…as anyone shopping these days can testify!


Leave a comment

Food Storage–November 2014

Month Seven

food-in-buckets

Food Storage plans are intended to feed one person for one year:

Here are the year’s totals for all of the plans:

The Bare Minimum      $500 for the year, with monthly purchases averaging $42

Expanded Storage     $1870 for the year, with monthly purchases averaging $155

Gluten-Free Storage       $1017 for the year, with monthly purchases averaging $85

We hope this is helpful!

The Bare Minimum

13 cans wheat $39 (LDS Cannery)

TOTAL $39

Expanded Storage

1 can non-hybrid seeds  $24 (Walmart)

1 box unflavored gelatin $15 (grocery-pudding aisle)

28 cans hard red or white wheat $86 (LDS Cannery)

4 cans powdered milk $22 (LDS Cannery)

TOTAL  $147

Gluten-Free Storage

7 5-gallon buckets and lids $42 (Lowes)

10 quarts vegetable oil  $18 (Walmart)

TOTAL  $60

 

Store names provided when I thought they might be helpful in keeping costs down.  If you are having a hard time finding items for the price listed, leave a comment by clicking on the link at the top of the left sidebar and I will give you my pricing info. Pricing is subject to change…as anyone shopping these days can testify!


Leave a comment

Food Storage–October 2014

Month Six

food-in-buckets

Food Storage plans are intended to feed one person for one year:

Here are the year’s totals for all of the plans:

The Bare Minimum      $480 for the year, with monthly purchases averaging $40

Expanded Storage     $1870 for the year, with monthly purchases averaging $155

Gluten-Free Storage       $1017 for the year, with monthly purchases averaging $85

We hope this is helpful!

The Bare Minimum

25 lbs popcorn/dent corn $40 (50# yellow dent-Honeyville)*

25 lbs white rice $10 (Costco)

TOTAL $50

Expanded Storage

2 #10 cans powdered milk  $10.80 (LDS Cannery)

2 boxes rennet/junket $4 (grocery-pudding aisle)

1 32 oz bottle lemon juice $5.79 (Costco 2-pk)*

1 gallon vinegar $3.89 (Costco 2-pk)*

20 cans hard red or white wheat $45.80 (LDS Cannery)

25 lbs white flour $8 (Costco)

13 lbs baking soda $6.59 (Costco)

25 lbs dried beans or lentils $12 (Costco)

12 15 oz cans tomato sauce $12 (grocery store)

12 6 oz cans tomato paste $12 (grocery store)

12 15 oz cans diced tomatoes $12 (grocery store)

6 32 oz cans spaghetti sauce $20 (grocery store)

TOTAL  $168.06

Gluten-Free Storage

100 lbs corn starch $116 (Honeyville)

TOTAL  $116

*Sold in multi-packs or larger quantities than required for this list

 

 

Store names provided when I thought they might be helpful in keeping costs down.  If you are having a hard time finding items for the price listed, leave a comment by clicking on the link at the top of the left sidebar and I will give you my pricing info. Pricing is subject to change…as anyone shopping these days can testify!