Prepare Every Needful Thing

"If ye are prepared, ye shall not fear"


Leave a comment

Food Storage–November 2015

Month Seven

food-in-buckets

Food Storage plans are intended to feed one person for one year:

Here are the year’s totals for all of the plans:

The Bare Minimum      $500 for the year, with monthly purchases averaging $42

Expanded Storage     $1870 for the year, with monthly purchases averaging $155

Gluten-Free Storage       $1017 for the year, with monthly purchases averaging $85

We hope this is helpful!

The Bare Minimum

13 cans wheat $39 (LDS Cannery)

TOTAL $39

Expanded Storage

1 can non-hybrid seeds  $24 (Walmart)

1 box unflavored gelatin $15 (grocery-pudding aisle)

28 cans hard red or white wheat $86 (LDS Cannery)

4 cans powdered milk $22 (LDS Cannery)

TOTAL  $147

Gluten-Free Storage

7 5-gallon buckets and lids $42 (Lowes)

10 quarts vegetable oil  $18 (Walmart)

TOTAL  $60

 

Store names provided when I thought they might be helpful in keeping costs down.  If you are having a hard time finding items for the price listed, leave a comment by clicking on the link at the top of the left sidebar and I will give you my pricing info. Pricing is subject to change…as anyone shopping these days can testify!

Advertisements


Leave a comment

Food Storage–October 2015

Month Six

food-in-buckets

Food Storage plans are intended to feed one person for one year:

Here are the year’s totals for all of the plans:

The Bare Minimum      $480 for the year, with monthly purchases averaging $40

Expanded Storage     $1870 for the year, with monthly purchases averaging $155

Gluten-Free Storage       $1017 for the year, with monthly purchases averaging $85

We hope this is helpful!

The Bare Minimum

25 lbs popcorn/dent corn $40 (50# yellow dent-Honeyville)*

25 lbs white rice $10 (Costco)

TOTAL $50

Expanded Storage

2 #10 cans powdered milk  $12.50 (LDS Cannery)

2 boxes rennet/junket $4 (grocery-pudding aisle)

1 32 oz bottle lemon juice $7.25 (Costco 2-pk)*

1 gallon vinegar $2.10 (Costco 2-pk)*

20 cans hard red or white wheat $61 (LDS Cannery)

25 lbs white flour $7 (Costco)

13 lbs baking soda $6.59 (Costco)

25 lbs dried beans or lentils $12 (Costco)

12 15 oz cans tomato sauce $12 (grocery store)

12 6 oz cans tomato paste $12 (grocery store)

12 15 oz cans diced tomatoes $12 (grocery store)

6 32 oz cans spaghetti sauce $20 (grocery store)

TOTAL  $168.43

Gluten-Free Storage

100 lbs corn starch $116 (Honeyville)

TOTAL  $116

*Sold in multi-packs or larger quantities than required for this list

 

 

Store names provided when I thought they might be helpful in keeping costs down.  If you are having a hard time finding items for the price listed, leave a comment by clicking on the link at the top of the left sidebar and I will give you my pricing info. Pricing is subject to change…as anyone shopping these days can testify!


Leave a comment

Food Storage–September 2015

Month Five

food-in-buckets

Food Storage plans are intended to feed one person for one year:

Here are the year’s totals for all of the plans:

The Bare Minimum      $480 for the year, with monthly purchases averaging $40

Expanded Storage     $1870 for the year, with monthly purchases averaging $155

Gluten-Free Storage       $1017 for the year, with monthly purchases averaging $85

We hope this is helpful!

The Bare Minimum

50 lbs dry beans     $24  (Costco)

2 cans sugar   $9 (LDS Cannery)

TOTAL $33.00

Expanded Storage

300 multivitamins $16.20 (Vitacost, Nature Made Multi Daily*)

4 #10 cans rolled oats  $11.80  (LDS Cannery)

5 26 lb buckets hard red or white wheat  $77  (Walmart)

1 #10 can powdered margarine     $13  (Emergency Essentials)

4 #10 cans instant potatoes  $18  (LDS Cannery)

1 8 oz. bottle black pepper   $5 (grocery-generic)

TOTAL  $141.00

Gluten-Free Storage

50 lbs white rice     $20 (Costco)

25 lbs popcorn   $38 (Walmart)

2 20 oz cans xanthan gum   $40 (Walmart)

TOTAL  $98.00

 *contains iron

 

Store names provided when I thought they might be helpful in keeping costs down.  If you are having a hard time finding items for the price listed, leave a comment by clicking on the link at the top of the left sidebar and I will give you my pricing info. Pricing is subject to change…as anyone shopping these days can testify!


Leave a comment

Food Storage–August 2015

Month Four

food-in-buckets

Food Storage plans are intended to feed one person for one year:

Here are the year’s totals for all of the plans:

The Bare Minimum      $480 for the year, with monthly purchases averaging $40

Expanded Storage     $1870 for the year, with monthly purchases averaging $155

Gluten-Free Storage       $1017 for the year, with monthly purchases averaging $85

We hope this is helpful!

The Bare Minimum

9 cans powdered milk     $42.75  (LDS cannery)

TOTAL $42.75

Expanded Storage

10 lbs brown sugar $7.80 (Costco)

2 #10 cans dried fruit $10 (LDS cannery, Walmart, Honeyville)

1 lb yeast     $4  (price for 2 lbs, Costco)

12 cans tuna     $10.44  (Walmart)

3 #10 cans powdered milk     $16.20 (LDS cannery)

3 lbs sprouting seeds    $19.50 (Emergency Essentials)

5 lbs baking powder   $10 (Costco)

8 48 oz jars peanut butter   $43.56 (Costco)

2 #10 cans dried whole egg   $80 (Walmart)**

TOTAL  $209.50

Gluten-Free Storage

50 lbs garbanzo beans     $44 (Honeyville)

50 lbs brown rice   $63 (Honeyville)

25 lbs short grain rice   $25 (Winco)

TOTAL  $132

**Due to this year’s avian flu, eggs are in short supply and very expensive.  I cannot find anyplace that currently has powdered egg in stock.  Walmart will give you the option of signing up for an in-stock alert if you wish to be notified when they hit the shelves again.

Store names provided when I thought they might be helpful in keeping costs down.  If you are having a hard time finding items for the price listed, leave a comment by clicking on the link at the top of the left sidebar and I will give you my pricing info. Pricing is subject to change…as anyone shopping these days can testify!


Leave a comment

Food Storage–July 2015

Month Three

food-in-buckets

Food Storage plans are intended to feed one person for one year:

Here are the year’s totals for all of the plans:

The Bare Minimum      $480 for the year, with monthly purchases averaging $40

Expanded Storage     $1870 for the year, with monthly purchases averaging $155

Gluten-Free Storage       $1017 for the year, with monthly purchases averaging $85

We hope this is helpful!

The Bare Minimum

14 cans wheat—77 lbs (LDS Cannery)

TOTAL $41.30

Expanded Storage

25 lbs white rice   $10 (Costco)

3 5-gallon buckets and lids   $21 (Lowes)

2 jars mayonnaise $4 (Walmart)

1 gallon oil   $6 (Walmart)

6 48-oz tubs shortening $25 (Walmart)

25 lbs sugar $11   (Costco)

25 lbs beans or lentils $12   (Costco)

5 lbs salt $5   (generic, grocery store)

2 gallons bleach $6   (Walmart)

18 cans wheat—99 lbs $53.10   (LDS Cannery)

TOTAL  $155.10

Gluten-Free Storage

25 lbs buckwheat/amaranth/millet $65   (Winco or Walmart)

TOTAL  $65

 

 

Store names provided when I thought they might be helpful in keeping costs down.  If you are having a hard time finding items for the price listed, leave a comment by clicking on the link at the top of the left sidebar and I will give you my pricing info. Pricing is subject to change…as anyone shopping these days can testify!


Leave a comment

Food Storage–June 2015

Month Two

food-in-buckets

Food Storage plans are intended to feed one person for one year:

Here are the year’s totals for all of the plans:

The Bare Minimum      $480 for the year, with monthly purchases averaging $40

Expanded Storage     $1870 for the year, with monthly purchases averaging $155

Gluten-Free Storage       $1017 for the year, with monthly purchases averaging $85

We hope this is helpful!

The Bare Minimum

5 5-gallon buckets and lids (Lowes)

TOTAL $35

Expanded Storage

1 55-gallon water barrel   $15-$50 (craigslist)

14 cans wheat (77 lbs)   $41.30 (LDS Cannery)

2 cans powdered milk $9.50 (LDS Cannery)

4 48-oz bottles oil    $9.28 (Walmart)

25 lbs dry beans $12 (Costco)

50 lbs dry corn/popcorn $54.50   (Winco)

TOTAL  $163.18

Gluten-Free Storage

50 lbs gluten-free oats $100    (Trader Joe’s)

TOTAL  $100

 

Store names provided when I thought they might be helpful in keeping costs down.  If you are having a hard time finding items for the price listed, leave a comment by clicking on the link at the top of the left sidebar and I will give you my pricing info. Pricing is subject to change…as anyone shopping these days can testify!


Leave a comment

Food Storage–May 2015

Month One

food-in-buckets

Food Storage plans are intended to feed one person for one year:

Here are the year’s totals for all of the plans:

The Bare Minimum      $480 for the year, with monthly purchases averaging $40

Expanded Storage     $1870 for the year, with monthly purchases averaging $155

Gluten-Free Storage       $1017 for the year, with monthly purchases averaging $85

We hope this is helpful!

The Bare Minimum

5 quarts oil $8.66 (Walmart gallon + 48 oz)

8 lbs salt $8 (grocery store)

14 gallons water $14 (grocery store)

TOTAL $30.66

Expanded Storage

1 case (12) canned fruit   $24 (grocery store-generic)

2 cans dry potatoes   $8.50 (LDS Cannery)

6 cans powdered milk $28.50 (LDS Cannery)

9 cans wheat (49.5 lbs)   $26.55 (LDS cannery)

9 lbs yeast $18 (Costco)

TOTAL  $109.95

Gluten-Free Storage

50 lbs white rice   $20 (Costco)

7 5-gallon buckets   $49 (Lowes)

8 lbs salt   $8 (grocery store)

14 gallons water $14 (grocery store)

TOTAL  $91

 

 

Store names provided when I thought they might be helpful in keeping costs down.  If you are having a hard time finding items for the price listed, leave a comment by clicking on the link at the top of the left sidebar and I will give you my pricing info. Pricing is subject to change…as anyone shopping these days can testify!