Prepare Every Needful Thing

"If ye are prepared, ye shall not fear"

Food Storage–November 2015

Leave a comment

Month Seven

food-in-buckets

Food Storage plans are intended to feed one person for one year:

Here are the year’s totals for all of the plans:

The Bare Minimum      $500 for the year, with monthly purchases averaging $42

Expanded Storage     $1870 for the year, with monthly purchases averaging $155

Gluten-Free Storage       $1017 for the year, with monthly purchases averaging $85

We hope this is helpful!

The Bare Minimum

13 cans wheat $39 (LDS Cannery)

TOTAL $39

Expanded Storage

1 can non-hybrid seeds  $24 (Walmart)

1 box unflavored gelatin $15 (grocery-pudding aisle)

28 cans hard red or white wheat $86 (LDS Cannery)

4 cans powdered milk $22 (LDS Cannery)

TOTAL  $147

Gluten-Free Storage

7 5-gallon buckets and lids $42 (Lowes)

10 quarts vegetable oil  $18 (Walmart)

TOTAL  $60

 

Store names provided when I thought they might be helpful in keeping costs down.  If you are having a hard time finding items for the price listed, leave a comment by clicking on the link at the top of the left sidebar and I will give you my pricing info. Pricing is subject to change…as anyone shopping these days can testify!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s