Prepare Every Needful Thing

"If ye are prepared, ye shall not fear"

Food Storage–July 2013

Leave a comment

Month Three

food-in-buckets

Food Storage plans are intended to feed one person for one year:

Here are the year’s totals for all of the plans:

The Bare Minimum      $500 for the year, with monthly purchases averaging $42

Expanded Storage     $1870 for the year, with monthly purchases averaging $155

Gluten-Free Storage       $1017 for the year, with monthly purchases averaging $85

We hope this is helpful!

The Bare Minimum

100 lbs of hard red OR hard white wheat     $46  (LDS cannery)

TOTAL $46.00

Expanded Storage

25 lbs white rice     $12 (lds cannery–Costco is sometimes lower)

100 lbs hard red OR hard white wheat     $46  (lds cannery)

3 food-grade 5-gallon buckets and lids     $18  (lowes)

2 32 oz jars mayonnaise     $6  (walmart)

1 gallon vegetable oil     $7  (walmart)

6 48 oz. tubs shortening     $25.32  (walmart)

25 lbs granulated sugar     $15.05  (lds cannery–Costco is sometimes lower)

25 lbs dry beans or lentils     $18 (lds cannery)

5 lbs salt     $5

2 gallons bleach     $7 (walmart)

TOTAL  $159.17

Gluten-Free Storage

25 lbs buckwheat OR amaranth OR millet     $65

TOTAL  $65

(Store names provided when I thought they might be helpful in keeping costs down.  If you are having a hard time finding items for the price listed, leave a comment by clicking on the link at the top of the left sidebar and I will give you my pricing info. Pricing is subject to change…as anyone shopping these days can testify!)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s